Vzgojiteljici Vrtca Mavrica Brežice Tinkara Urek in Renata Miljanović, sta preteklo šolsko leto skupaj s sodelavkami Romano Iveta, Nino Kotnik in Mojco Polajžer izvajali medgeneracijski nacionalni gibalni projekt Gib na Kubik.

Ta je potekal pod okriljem Centra Republike Slovenije za mobilnost in evropske programe izobraževanja in usposabljanja CMEPIUS, bolj natančno preko platforme eTwinning, dela programa Erasmus+, ki ga usklajuje Evropsko šolsko omrežje v imenu Evropske komisije. Namenjen je podpori in spodbujanju uporabe sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij (IKT) v izobraževanju ter strokovnemu razvoju šolskega osebja na ravni vrtcev, osnovnih in srednjih šol. Projekt Gib na Kubik je nastal in bil izvajan skupaj z vzgojiteljicama Aleksandro Sofrić (Vrtec Kolezija, Ljubljana) ter Heleno Sprager (Vrtec Viški Gaj, Ljubljana), s katerimi sta se Brežičanki spoznali in povezali preteklo leto na seminarju eTwinning od A do Ž. Glavno vodilo projekta je bilo ozaveščanje vseh treh generacij (otroci, starši in stari starši) o pomembnosti kvalitetnega gibanja in gibalnega razvoja pri predšolskih otrocih. Skozi celotno leto so tako v oddelkih veliko časa posvečali gibanju, k sodelovanju pa so povabili tudi starše in stare starše. Pokazali so, da lahko že najmlajši otroci sodelujejo z otroki drugih mest. Z otroki so izvedli celo videokonference, ob decembrskih praznikih pa so si izmenjali pisma z lepimi voščili. Sklepno dejanje, ki je bilo največji izziv, pa je bil obisk ljubljanskih oddelkov v Brežicah. Otroci so se ob obisku ljubljanskih vrstnikov najprej družili pri gibalnih dejavnostih v enoti Zvezdica pri Ekonomski in trgovski šoli Brežice, potem pa so si ogledali še centralno enoto vrtca – Mavrico. Izvajalke projekta so svoj projekt predstavljale širom Slovenije: sprva na letni Cmepius konferenci, konec maja na Brdu pri Kranju, končne rezultate pa na vsakoletnem seminarju eTwinning od A do Ž v Rogaški Slatini. Visoko kakovostnega projekta pa niso opazili le v vrtcih in na srečanjih, ampak tudi pri organizaciji eTwinning. Zaradi izjemne kakovosti in kakovostne vključenosti otrok in partnerjev projekta, so projekt nagradili z eTwinning Nacionalnim znakom kakovosti. Ta prestižna nagrada je še eden izmed dokazov, da je predšolska vzgoja v Brežicah, kot tudi v slovenskem prostoru nasploh, na izjemno visokem nivoju.

T. U.